luczniczka
tablica

1 września 2021

82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Bydgoszczy

1 września, tradycyjnie, oddajemy cześć poległym i składamy hołd bohaterom. W uroczystościach patriotycznych na Starym Rynku wzięli udział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska oraz między innymi delegacja naszego koła.

 Podczas uroczystości, prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski mówił między innymi: Spotkaliśmy się dziś, 1 września, by oddać cześć bohaterom i uczcić pamięć poległych w największym i najkrwawszym konflikcie zbrojnym w historii świata. Wielu bohaterów tamtych tragicznych wydarzeń nie poznaliśmy nigdy z imienia i nazwiska. Ich odwaga i gotowość poświęcenia w chwili próby pozwoliły nam jednak ostatecznie odzyskać największe z możliwych darów – wolność i niepodległość. To co ich łączyło, to bezgraniczna miłość do Polski i gotowość służbie Rzeczpospolitej, która zawsze traktowana była jako najwyższe dobro. Niech świadectwo ich postawy w obecnych czasach, gdy tak często kwestionowane są podstawowe wartości, będzie dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu. Obyśmy zawsze pamiętali, że wolność, o którą walczyli nasi przodkowie nie jest darem danym nam raz na zawsze. Cześć i chwała bohaterom.

W uroczystościach uczestniczyli reprezentanci władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele instytucji wojskowych, kościołów i organizacji społecznych, kombatanci, a także reprezentacje bydgoskich szkół, związków i stowarzyszeń oraz mieszkańcy.