

Wycieczka do Wiednia z okazji 333 rocznicy wiktorii wiedeńskiej
Wycieczka do Wiednia
Realizując statutowe zadania związane z integracją naszego środowiska byłych uczestników misji pokojowych ONZ, oraz popularyzacji idei utrwalania pokoju, członkowie Koła nr 1 SKMP ONZ uczestniczyli w podróży do Wiednia. Celem naszego wyjazdu była obchodzona w tym roku 333 rocznica „wiktorii wiedeńskiej”. Podczas pobytu zaplanowano spotkanie z byłymi żołnierzami uczestnikami misji ONZ armii austriackiej.
Dzień pierwszy /22.09.2016/
Wyruszamy z Bydgoszczy o 4.00. Zgodnie z zatwierdzony planem otrzymujemy autobus i kierowców z 2 batalionu 1 Brygady Logistycznej. Po drodze przerwa na poranną kawę. Po przekroczeniu granicy dłuższa przerwa w miejscowości Slavkow u Brna (nazwa czeska).
Miejscowość znana jest z niemieckiej nazwy Austerlitz. Niewielkie miasteczko było świadkiem jednej z największych bitew wojen napoleońskich w grudniu 1805 roku. Zwiedzamy ogrody otaczające XVIII wieczny zamek w którym podczas walk mieszkał Napoleon. Po konsumpcji słynnych czeskich knedliczków ruszamy w dalszą drogę. Późnym popołudniem jesteśmy na miejscu.
Zakwaterowanie w hotelu i czas na wieczorny spacer.
Podczas spaceru pojechaliśmy metrem na Plac Św. Stefana.
Podziwialiśmy okazałość zabytkowej katedry Św. Stefana i oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia.
Dzień drugi /23.09.2016/
Po śniadaniu jedziemy na wzgórze Kahlenberg, widoczne ze wszystkich stron Wiednia, a na nim kościół św. Józefa, z otaczającym go pięknym klasztorem kamedułów.
W 1683r. Kahlenberg, Wiedeń, i Europa znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie ze strony armii Państwa Osmańskiego. Oblężenie miasta trwało 61 dni. Jak zbawienia oczekiwano pomocy z Polski. Naczelne dowództwo powierzono monarsze polskiemu królowi Janowi III Sobieskiemu. Noc z 11 na 12 września spędził Jan III Sobieski na Kahlenbergu. Po mszy o 4.00 nad ranem, wydał rozkaz do decydującej bitwy – śmierć albo zwycięstwo. Wiktoria Wiedeńska to najpiękniejsza karta oręża polskiego (tej epoki), przez którą najchwalebniej weszliśmy w dzieje Europy.
W ciszy i skupieniu słuchamy kustosza Sanktuarium O. Romana Krekory CR.
Więcej o Kościele w Kahlenbergu TUTAJ. Podziwiając panoramę Wiednia i błyszczące wody Dunaju. Krętymi serpentynami wracamy do Wiednia.
Kolejną atrakcją jest siedziba Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Filharmonia Wiedeńska) gdzie gra orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, najważniejsza orkiestra w Austrii i jedna z najbardziej znanych na świecie. Jej członkowie są dobierani spośród zespołu Orkiestr Wiedeńskiej.
Początki orkiestry sięgają 1842 roku. Orkiestra nie ma własnego dyrygenta, gości w tej roli światowe sławy. Zwiedzamy zabytkową salę prób i słynną złotą salę koncertową.
Tego dnie jeszcze odwiedzamy okazałe pałace Belweder. Zespół pałacowy Belweder Górny i Dolny wraz z rozległym ogrodem zaprojektowanym w 1700 roku. W tych pałacach odbyły się obrady Kongresu Wiedeńskiego obradującego w latach 1914 – 1915. Wiele problemów kongresu dotyczyło Polski.
Dzień trzeci /24.09.2016/
Po śniadaniu jedziemy do miejscowości Melk. Niewielkie miasteczko istniejące od 831 roku pod pierwotna nazwa Medelike. W 1089 roku założono tu klasztor benedyktynów umiejscowiony na wzgórzu. Prawa miejskie miasteczko otrzymał w 1898 r.
W tym małym miasteczku spotkaliśmy z członkami austriackiego związku uczestników misji pokojowych ONZ.
W części oficjalnej przekazaliśmy pozdrowienia od władz naszego stowarzyszenia. Austriackim kolegom wręczyliśmy pamiątkowe medale nadane przez Z.G. S.K.M.P. ONZ. Burmistrzowi m. Melk dla upamiętnienia naszej obecności przekazaliśmy bogato ilustrowany album o Bydgoszczy. Nasze spotkanie zostało przygotowane przy wydatnej pomocy attache wojskowego Ambasady RP w Austrii Pana pułkownika Adama Stępnia.
Po wyjściu ze spotkania zrobiliśmy oczywiście pamiątkowe zdjęcie przed ratuszem w Melk.
Po zakończeniu spotkania i gościnnym obiedzie, zwiedzaliśmy miasteczko z nauczycielem historii miejscowej szkoły średniej. Wracamy do Wiednia. Jest sobota, miasto tętni życiem. Wieczorna kawa w kawiarni obok katedry w centrum miasta smakuje wybornie.
Dzień czwarty /25.09.2016/
Oczekiwany punkt na naszej trasie. Przekraczamy progi Muzeum Armii. Zwiedzanie rozpoczynamy od części oficjalnej.
W imieniu Prezesa ZG SKMP ONZ wręczamy Panu pułkownikowi Adamowi Stępniowi medal „Za zasługi dla SKMP ONZ”. Uczestnik trzech misji nie ukrywa wzruszenia.
Bliskość namiotu wielkiego wezyra Kara Mustafy, sułtana Mohammeda IV jest wymowna. Kol. Lech Jarosz otrzymuje certyfikat uczestnictwa w misji w Libanie.
Przed nami ostatni miejsce na naszej trasie. Udajemy się do Pałacu Schonbrun. Pałac zbudowano na zlecenie cesarza Leopolda I. W 1996 roku pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Teren wokół pałacu otacza ogród w stylu francuskim z piękną Fontanną Neptuna. W murach pałacu 14 października 1809 r, podpisano pokój w Schonbrun. Natomiast w wielkiej galerii tańczono podczas kongresu wiedeńskiego.
Pobyt w Wiedniu kończymy przy filiżance kawy i konsumpcji strucla wiedeńskiego z jabłkami.
tekst Ryszard Keller, zdjęcia Krzysztof Chlebosz, Andrzej Jarzębowski