Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
koło nr 1 w Bydgoszczy

2014

2014.09.19

Uroczystości w Gniewkowiez okazji wybuchu II wojny światowej

Przedstawiciel koła nr 1 SKMP ONZ kolega Marek Kowalczyk uczestniczył w dniu 17 września 2014 roku  w uroczystych obchodach nawiązujących do wydarzeń z okresu września 1939 roku.
W latach powojennych w lasach gniewkowskich, w miejscu kaźni kilku tysięcy Polaków, odsłonięty został we wrześniu 1965 r. pomnik, będący hołdem pomordowanym i równocześnie przypomnieniem tych tragicznych wydarzeń.
Pod Obeliskiem w lasach gniewkowskich odbył się uroczysty apel ku czci pomordowanych rodaków za naszą ojczyznę. W tym wyjątkowym wydarzeniu, by uczcić 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej, uczestniczyły poczty sztandarowe, uczniowie, posterunek wojska 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, przedstawiciele Klubu Spadochronowego „Ikar” Oddział PTTK przy Inspektoriacie Wsparcia Sił Zbrojnych, delegacje oraz mieszkańcy Gniewkowa.

Burmistrz Gniewkowa w swoim przemówieniu podkreślił, jak bardzo ważna jest pamięć o tamtych tragicznych dla naszego narodu wydarzeniach - W tak ważnym dla nas dniu, chciałabym bardzo podziękować wszystkim osobom, pocztom sztandarowym i delegacjom za obecność. Nasza przeszłość i historia to coś, o czym nie możemy zapomnieć. Właśnie 1 i 17 września to daty, które upamiętniają wymordowanie tysięcy mieszkańców naszego regionu w lasach gniewkowskich, ale także wszystkich poległych z rąk Niemców i Rosjan. Data 17 września, to także efekt paktu Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 r., czyli IV rozbioru Polski. Dzisiejszy apel przypomina nam tamte tragiczne wydarzenia, które dotknęły nas – Polaków. Musimy je mieć zawsze w świadomości, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zagrożenie jest naprawdę realne biorąc pod uwagę sytuację na Wschodzie – dodał.

Powrót